imagine stire

Dana Abed-Kader, Sabrina Lazea si Alexandra Severin, în lotul pentru turneul preolimpic

Stafful echipei naționale a definitivat lotul pentru turneul preolimpic (Muntenegru, 20-22 martie) și “dubla” cu Polonia din campania de calificare pentru EHF EURO 2020 (25 martie la Lubin, Polonia / 29 martie, Ploiesti). Delegația României se va reuni pe 12 martie la Ploiești pentru pregătire, urmând ca pe 17 martie să efectueze deplasarea spre Muntenegru și apoi spre Polonia.

În lotul de 28 de jucătoare au fost patru sportive de la HC Zalau: Dana Abed-Kader, Lazea Sabrina, Severin Alexandra și Popescu Teodora.

Dana Abed-Kader, Lazea Sabrina, Severin Alexandra au fost convocate în formula redusă de 20 de sportive, pentru turneul preolimpic și pentru calificările Euro.

PROGRAMUL JOCURILOR NAȚIONALEI ÎN LUNA MARTIE:

România – Thailanda, turneul preolimpic, 20 martie, ora 18.00
România – Norvegia, turneul preolimpic, 21 martie, ora 20.30
România – Muntenegru, turneul preolimpic, 22 martie, ora 17.00
Polonia – România, campania de calificari EURO 2020, 25 martie, ora 19.00 / Lubin
România – Polonia, campania de calificari EURO 2020, 29 martie, ora 18.00 / Ploiești

COMPONENȚA DELEGAȚIEI
Portari: Diana Ciucă (SCM Râmnicu Vâlcea), Denisa Dedu (CSM București), Yulia Dumanska (SCM Râmnicu Vâlcea)
Extremă stânga: Dana Abed Kader (HC Zalău), Nicoleta Dincă (Gloria Bistrița), Ana Maria Tănasie (Măgura Cisnădie)
Inter stânga: Cristina Neagu (CSM București), Alexandra Severin (HC Zalău)
Centru: Elena Dache (Dunărea Brăila), Sabrina Lazea (HC Zalău), Laura Pristăvița (Gloria Bistrița), Andreea Rotaru (Gloria Buzău), Ana Maria }icu (SCM Craiova)
Inter dreapta: Alina Ilie (Gloria Buzău), Anca Polocoșer (CS Minaur Baia Mare), Ana Maria Savu (SCM Craiova)
Extremă dreapta: Laura Moisă (CSM București), Sonia Seraficeanu (CS Minaur Baia Mare)
Pivot: Lorena Ostase (CSM Slatina), Crina Pintea (CSM București)
Staff: Bogdan Burcea (antrenor principal), Robert Licu (secund), Jaume Fort Mauri (cu portarii), Ștefan Ciuntu (preparator fizic), Florin Ciocoiu (doctor), Claudiu Mărășteanu (maseur), Cristian Gîgiu (kinetoterapeut), Ioan Radu Cheregi (performance analist), Doru Costică (marketing / media), Nicoleta Alexandrescu (conducător delegație).

Vezi toate stirile

Urmatorul meci

Stema HC Zalău
VS
Stema Minaur Baia Mare

4 Aprilie, ora 0:00

Sala Sporturilor Gh.Tadici

Atapa XX-a

Clasament echipe

L Echipa Pct
1 SCM Râmnicu Vâlcea 43
2 CSM București 43
3 CS Minaur Baia Mare 36
4 SCM Gloria Buzău 35
5 HC Dunărea Brăila 30
6 CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud 27
7 CS Măgura Cisnadie 27
8 HC Zalău 27
9 SCM Craiova 27
10 CSM Slatina 19
11 CS Rapid București 9
12 CSU Cluj-Napoca 6
13 AHCM Slobozia 4
14 CS Rapid București 3
Logo EHF
Logo EHF